לירון: 050-2867199
עוזי: 050-2604004

או מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם.

הבראתי מרוב צחוק

"הצחוק יפה לבריאות" נכתב כבר בספר משלי. בוודאי שמעתם אנשים אומרים: "מתתי מצחוק". אבל האם אי פעם שמעתם מישהו אומר "הבראתי מצחוק"? זה בדיוק מה שעשה נורמן קאזינס.

בין השנים 1972-1942, היה נורמן העורך הראשי של עיתון מקומי. בשנת 1964 הוא אובחן כחולה במחלה קשה שגורמת להתפוררות הרקמה החיבורית בחוט השידרה. הסיכוי לריפוי שנתנו לו רופאיו היה 1 ל-500.

קאזינס שיחרר את עצמו מבית החולים והחליט לרפא את עצמו לבד בעזרת הומור וצחוק מספר פעמים במשך היום. הוא מצא כי עבור כל 15 דקות של צחוק מכל הלב, הוא הצליח לייצר 2 שעות שינה ללא כאבים. כדי לצחוק הוא נהג לצפות בסרטים של האחים מרקס וסרטים מצחיקים אחרים, שעוררו בו פרצי צחוק רועמים.

קאזינס הצליח לעקוב אחר השינויים שחלו בגופו תוך מדידת קצב שקיעת הדם ומידת הזיהום בדם שלו, ומצא כי ירידה בזיהום בשיעור של 5 נקודות בכל פעם שצפה בסרטים מצחיקים ופרץ בצחוק. קאזינס פרסם את הדברים בספרו "אנטומיה של מחלה", שעסק בתיאור המחלה שלו ובדרך ההחלמה ממנה.

אולי זה נראה קצת מופרך, אבל רופאים, ואנשי מקצוע שונים בתחומי סיעוד כמו גם הצוות הטיפולי שעובד בבתי חולים או במסגרת בית החלמה – מצאו שהצחוק הוא באמת התרופה הטובה ביותר. מחקרים שחקרו את יתרונות ההומור והצחוק לגוף, הוכיחו שלצחוק אכן יש יתרונות כטיפול רפואי.

ההוכחה המדעית לגבי ההשפעה של הצחוק על הגוף הייתה מדהימה. מחקרים הראו שהצחוק מוריד את לחץ הדם, מפחית לחץ, מגביר את גמישות השרירים ומחזק את המערכת החיסונית, על ידי הגברת פעילותם של נוגדנים בגוף שנלחמים בדלקות ובמחלות. אנדורפינים, שהם משככי הכאבים הטבעיים שמייצר הגוף, משתחררים בעת הצחוק.

ובסך הכול, הצחוק מייצר תחושה כללית טובה ונעימה. לכן, טיפול בצחוק מתאים גם למסגרת של בית החלמה שבו המאושפזים יכולים להתחזק, להתגבר על כאבים, ולחוש טוב יותר בעזרת סיעוד וטיפול בהומור.

הצחוק מרוקן את הריאות כשיותר אוויר יוצא מהן מאשר נשאף פנימה. כך נוצר מעין תהליך של טיהור, בדומה לנשימות עמוקות. אפשרות זו יעילה בעיקר לאנשים שסובלים ממחלות נשימתיות.

בשל הגילויים באשר לכוח הריפוי של הצחוק וההומור, נוטים גם בתי חולים לשלב טיפול בהומור בטיפול הקונבנציונלי. אגב, ישנן ארצות שבהן יש מועדוני צחוק שבהם מתאספים אנשים מוקדם בבוקר אך ורק כדי לצחוק וכך נולד הקונספט של סדנאות צחוק בשיטת היוגה צחוק.

צחוק הוא פעולה אירובית, כמו ריצה. הוא מספק אימון לסרעפת ומגביר את יכולת הגוף להשתמש בחמצן. מלבד היות הצחוק תרגיל שגרתי, הוא גם תורם לרגשות חיוביים, שמשפרים את ההחלמה ואת המצב הרגשי של האדם.

הפחתת כאב, כפי שהפגין נורמן קאזינס, הוא תכונה נוספת של הצחוק. לפי מחקר שפורסם ב"Holistic Nursing" חלק מאנשים שעברו ניתוח שמעו שורה של בדיחות מיד לאחר הניתוח, עוד לפני שנתנו להם טיפול תרופתי נגד הכאב.

המחקר מלמד שהחולים שנחשפו להומור מיד לאחר הניתוח, סבלו פחות מכאבים בהשוואה לאלה שלא קיבלו את מנת ההומור לאחר הניתוח. 

חזרה לכל המאמרים

להזמנת סדנת יוגה צחוק / לקבלת הצעת מחיר

לירון- 050-2867199 | עוזי- 050-2604004

או מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם.